tel. 585608372
663637852
 

Pod Orzechem

Miradowo 18, 83-210 Miradowo

Agroturystyka polecana przez magazyn rodzinny "Mamo to ja".
Artykuł ukazał się w maju 2011 r.
Gospodarstwo i Winnica pod Orzechem należy do Europejskiej Sieci Dziedzictwa Kulinarnego - certyfikat 2013 r.
Nasze motto :
" W Miradowie Pod Orzechem, gospodarze witają gości uśmiechem, piękny ogród oko cieszy, nigdzie człowiek się nie śpieszy, zostaw pracę, miasto, troski i przyjedżaj do Wysockich."

Zapraszamy na Kociewie w Bory Tucholskie,
do naturalnego piękna, które stanowi najważniejszy walor gminy Zblewo. Skupiska jezior i lasów obfitujących w bogatą faunę i leśne runo oraz ciekawe ukształtowanie terenu, gwarantują wypoczynek w zależności od upodobań - czynny lub bierny. Chcą Państwo wypocząć bliżej natury, w ciszy i spokoju ?

Gospodarstwo agroturystyczne i winnica "Pod Orzechem" położone jest , w malowniczym krajobrazie gminy Zblewo ,we wsi Miradowo z pięknymi jeziorami Gregorek i Raduńskie, 10 km od Starogardu Gdańskiego w woj.pomorskim.
Nasze gospodarstwo jest przyjazne dla rodzin z dziećmi, znajduje się na skraju wsi, wokół łąki i pola.
Dom stoi na skarpie, pośrodku podwórza rośnie 50-letni orzech włoski.
Dom jest komfortowo wyposażony. Do dyspozycji studio dla 4 osób, na piętrze pokój trzy i czteroosobowy, każdy z własną łazienką.
Przyroda wchodzi niemal do domu, na łąkach pasą się sarny, a wiosną spacerują żurawie i bociany.
W okolicy jest 14 krystalicznie czystych jezior, świeże powietrze, do lasów Borów Tucholskich ok.4 km, pełnych grzybów i jagód , sprawia , że są to idealne warunki do wypoczynku , uprawiania wędkarstwa, żeglarstwa , kajakarstwa.
Do jezior ( Gregorek i Raduńskie) jest ok. 400 metrów, dla amatorów wędkarstwa to kilka minut spacerkiem.
Rodzice z małymi dziećmi często wybierają jednak strzeżone kąpieliska , najbliższe nad J.Borzechowskim z uwagi na łagodne dojście do wody i plażę, przy kąpielisku znajduje się wypożyczalnia sprzętu wodnego.
Jezioro Borzechowskie Wielkie jest najgłębszym i trzecim co do wielkości jeziorem na Kociewiu , połączone wąskim przesmykiem z jeziorem Szteklin. W oparciu o badania przeprowadzone w 1999 roku wody jeziora zaliczono do I klasy czystości, jego teren został objęty strefą ciszy. Można dojechać samochodem albo rowerem, około 4 km.

W pobliżu nie znajdą Państwo straganów, czy też budek z lodami i frytkami (sklepu nie ma, najbliższy we wsi około 2 km, pozostałe dopiero w Zblewie 5 km i w Starogardzie Gd. 10 km), jeśli macie Państwo dzieci jest szansa, że w portfelu zostanie więcej pieniędzy. Jednak zapewniam Państwa, że większość naszych gości, kiedy już zawita w naszym gospodarstwie, rusza się z niego wtedy, kiedy naprawdę musi, prosimy również pamiętać , że to gospodarstwo na wsi a nie hotel, chociaż wygód nie brakuje.
Wyżywienie na miejscu. Zapewniamy warzywa i owoce z własnego ogrodu. Jajka , twarożek , masełko od zaprzyjażnionych gospodarstw rolnych. Specjalnością gospodyni jest chleb na zakwasie, potrawy kuchni regionalnej takie jak ruchanki, szneki z glancem , parzybroda , ziemniaki ze spyrką i maślanką a do tego dzban wina z własnej winnicy.

Atrakcją gospodarstwa i dumą gospodarza jest winnica (około 500 winorośli), jedyna na naszym terenie. Jesteśmy członkami Zielonogórskiego Stowarzyszenia Winiarskiego. Zapraszamy na zwiedzanie winnicy, opowieść o uprawie winorośli i produkcji wina, degustację.

Jesienią zapraszamy na grzybobranie, lasy Borów Tucholskich słyną z ich obfitości,
dla leniwych polecamy nasz zagajnik.

Zapraszamy również zimą, do stoków narciarskich tylko niecałe 40 km.
Wieżyca , Przywidz, Trzepowo , to na Pomorzu mekka sportów zimowych.
Sami również chętnie uczestniczymy w sportach zimowych i korzystamy ze stoków.

Największą atrakcją turystyczną w naszej okolicy jest:
1. Zrekonstruowane Średniowieczne Grodzisko z XI wieku w Owidzu podobne do Biskupina.
Prace archeologiczne poświadczyły miejscowe garncarstwo, hutnictwo, kowalstwo oraz ślady domowego rzemiosła (przędzalnictwo, podstawowy stopień obróbki, poroża, kości, bursztynu).
2. Arboretum (Ogród Dendrologiczny) drugi co do wielkości w Polsce, znany z kolekcji wielu bardzo cennych drzew iglastych i liściastych w wieku 100 i 120 lat, spacerując po ogrodzie możemy podziwiać 450 gatunków egzotycznych drzew i krzewów.
W okolicy są wyznaczone szlaki turystyczne i trasy rowerowe, z roweru okolica jest jeszcze ciekawsza.
Nasze gospodarstwo jest doskonałą bazą wypadową na zwiedzanie Pomorza - do Gdańska 60km, do Malborka 40km, do Chojnic 50km ,Gniew, Pelplin , Kościerzyna ,Łeba, wszystko w zasięgu ręki.
Dla osób lubiących zwiedzanie malowniczych i mało znanych zakątków przygotowaliśmy przewodnik turystyczny po Kociewiu.
To że Aleksander Ford w 1959 roku zadecydował o tym, by wiele scen do "Krzyżaków" kręcić na Kociewiu nie było przypadkiem. Mamy piękne krajobrazy, pasujące do sienkiewiczowskich opisów. No i mamy stado ogierów, gdzie ponad 250 koni z całej Polski i nie tylko uczestniczących w scenach batalistycznych można było "przechować". Mamy także ukryte w lesie jezioro Jamertale, na którym zbudowano gród Juranda ze Spychowa. A tuż obok zbudowano Bogdaniec - rodzinną siedzibę Maćka i Zbyszka z Bogdańca. Aż żal, że z tych wszystkich budowali pozostały tylko pale na Jamertale. Tak mielibyśmy wspaniałą atrakcję turystyczną - szlakiem choćby Juranda ze Spychowa.

Jeśli odpowiada Państwu nasza propozycja spędzenia wolnego czasu i wypoczynku w naszym gospodarstwie to serdecznie zapraszamy i do ZOBACZENIA..

Gospodarze
Henryka i Marek Wysoccy


Informacje w obiekcie

WYŚLIJ ZAPYTANIE